Canlı Yardım
Kapat

HATA

hata mesajı burda olacak

HAKKIMIZDA

image description

insparkus’un Hikayesi

insparkus.com 2011 yılında açıldı. Ama insparkus’un hikayesi çok daha önce başladı. Hikayenin kahramanları, onların geçmişleri, yollarının kesişmesi ve birlikte kazandıkları deneyimler insparkus’un zeminini hazırladı ve ideal duruma getirdi. getirdi.

Ama bu hikayeye geçmeden önce hikayenin kahramanlarıyla tanışın...

Vivi Soryano

Vivi, kariyerine girişimci olarak başladı. Kurduğu ve alanında lider konuma getirdiği büyük beden giyim markası “Foli”yi 1997 yılında devretti. Ardından psikoloji dalında yüksek lisans eğitimi alarak kariyerine yeni bir yön verdi. 2003 yılında okulların psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümlerinde uygulanması için VOLEY (Vizyon Oluşturma Entegratif Yöntemi) projesini geliştirdi. Bu proje, Dünya Bankası’nın Türkiye genelinde düzenlediği Yaratıcı Kalkınma Fikirleri Yarışması’nda 800 proje arasında ilk 20’ye girdi. Vivi ayrıca meme kanseri ile ilgili bir projede de yer aldı. Bu hastalığa yakalanan kadınlara, psikolojik destek sağlayacak bir kitabın oluşturulmasına katkıda bulundu. Edindiği rehberlik ve danışmanlık deneyimleri ile şu anda hem insparkus’ta kariyer danışmanlığı yapıyor hem de insparkus’un Genel Müdürü olarak girişimciliğini ortaya koyuyor.

Gürkan Sarıoğlu

Gürkan, bilgi ve iletişim teknolojileri sektöründeki 37 yıllık kariyeri boyunca Türk Telekom, IBM, STFA, Ericsson ve Turkcell’de üst düzey pozisyonlarda görev aldı. Kuzey Kıbrıs Turkcell’in genel müdürü iken ileri düzey koçluk sertifikası aldı. Turkcell’in ilk emeklisi oldu. Emeklilik döneminde kızı Özlem ile kurdukları Serendipity Coaching’de profesyonel koçluk ve yönetim danışmanlığı yapmaya başladı. Tüm bu alanlarda edindiği deneyimler ile insparkus’ta da hizmet veriyor. Ayrıca 2010 -2012 döneminde başkanlığını yaptığı Uluslararası Koçluk Federasyonu’nun (ICF) Türkiye şubesinin danışma kurulunda bulunuyor.

Özlem Sarıoğlu

Özlem ODTÜ’den mezun olduğunda pek çok genç gibi, ne olmak istemediğini biliyor ama ne olmak istediğini bilmiyordu. PricewaterhouseCoopers’ta 7 yıl boyunca uluslararası vergi danışmanlığı yaptı. Danışmanlık yapmayı sevdi ama finans alanını kendine yakın bulmuyordu. Vergi danışmanlığını bırakarak profesyonel koçluğa yöneldi. Babası Gürkan ile kurduğu Serendipity Coaching’de 200’ün üstünde ODTÜ öğrencisine kariyer koçluğu yaptı. Kazandığı deneyimi insparkus ile internet ortamına taşıdı. Şu anda insparkus’ta hem kariyer danışmanlığı yapıyor, hem de koç operasyonunu yönetiyor.

Dani Benreytan

Dani’nin kariyer yolculuğu istikrarlıydı çünkü annesi Vivi kariyer danışmanıydı. Dani, annesinin de yardımıyla, endüstriyel tasarımcı olmak istediğini fark etti. Yüksek lisans eğitimini Domus Academy’de tamamladıktan sonra marka danışmanlığı, ürün tasarımı ve kavramsal tasarım alanlarında çalıştı. insparkus’un kuruluşunda Özlem ve Vivi’ye destek oldu. Halen insparkus’ta ürün tasarımı ve pazarlamadan sorumlu.

Ali Özbek

ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Ali, kariyerine bankacılıkla başladı. Fakat Ali’nin girişimci yanı ağır bastı. Türkiye’nin ilk online manavı tazebunlar.com’u kurdu ve yönetti. Şirketini devrettikten sonra çeşitli iş geliştirme projelerinde görev aldı. insparkus da bu projelerden biriydi. Ali, 2011 yılından bu yana insparkus’un genel koordinatörlüğünü yapıyor. 

Tüm bu birikimlerin bir araya gelmesiyle insparkus hayat buldu.

insparkus’un tohumları atılıyor...

2008 yılında Serendipity Coaching’i kuran Özlem ve Gürkan, insparkus’un tohumlarını da atmış oldu. Özlem, Serendipity Coaching'de ODTÜ öğrencilerine kariyer koçluğu yaptığı sırada Vivi ile karşılaştı. Birbirlerini tanıdıkça hedeflerinin ne kadar örtüştüğünü fark ettiler. Vivi, geliştirdiği danışmanlık yöntemini sistemli bir şekilde uygulamak istiyordu. Özlem’in hayali de üniversite öğrencilerine uyguladığı yöntemin, daha fazla gence ulaşması ve fayda sağlamasıydı. Özlem ve Vivi, bu hedefler doğrultusunda birlikte kolları sıvadılar…

insparkus’un tohumları atılıyor...

2008 yılında Serendipity Coaching’i kuran Özlem ve Gürkan, insparkus’un tohumlarını da atmış oldu. Özlem, Serendipity Coaching'de ODTÜ öğrencilerine kariyer koçluğu yaptığı sırada Vivi ile karşılaştı. Birbirlerini tanıdıkça hedeflerinin ne kadar örtüştüğünü fark ettiler. Vivi, geliştirdiği danışmanlık yöntemini sistemli bir şekilde uygulamak istiyordu. Özlem’in hayali de üniversite öğrencilerine uyguladığı yöntemin, daha fazla gence ulaşması ve fayda sağlamasıydı. Özlem ve Vivi, bu hedefler doğrultusunda birlikte kolları sıvadılar…

Tohumlar filizleniyor…

Gençleri, kariyer hayallerine ulaştırma hedefiyle yola çıkan Özlem ve Vivi’nin karşısına Dünya Bankası’nın Yaratıcı Kalkınma Fikirleri Yarışması çıktı. VOLEY projesiyle bu yarışmaya katıldılar. VOLEY; psikiyatr, aile terapisti ve okul psikologundan oluşan bir ekiple, lise rehberlerini yetiştirerek lise öğrencilerinin mesleki seçimlerine destek olmayı amaçlıyordu. VOLEY, Türkiye'de 800 proje arasından ilk 20’ye girdi. Bu başarı onlara doğru yolda olduklarını göstedi.

Özlem ve Vivi VOLEY gibi bir programın, lise ve üniversite öğrencileri için de faydalı olabileceğinin farkındaydılar. Bu kurumlarda böyle bir uygulama olmadığından, benzer bir yapıyı kendileri oluşturmaya karar verdiler. Bir internet girişimine marka danışmanlığı yapmakta olan Dani’den destek istediler. Böylece Dani de serüvene dahil oldu.

insparkus şekilleniyor…

Özlem ve Vivi, Dani ile çalıştıkça, kendi projelerinin de bir internet girişimi olarak ne kadar etkin olabileceğini gördüler. Bu noktada Gürkan da ekibe katıldı. Gürkan’ın koçluk, hizmet sektörü ve yönetim alanındaki deneyimleri de eklenince insparkus projesi şekillenmeye başladı.

Fikir geliştirme ve araştırma ile geçen ilk senenin ardından proje, bir ürüne dönüşmeye başladı.

Çalışmalar meyvesini veriyor…

Tam zamanlı bir koordinasyona ihtiyaç duyulduğunda Ali Özbek, insparkus ekibine katıldı. Ali’nin organizasyon yeteneği ve girişimcilik alanındaki deneyimiyle işler hız kazandı ve insparkus.com 14 Kasım 2011’de hizmet vermeye başladı. insparkus, insanların mutlu olacakları meslek ve kariyeri bulmalarına destek olmayı amaçlıyor. Çünkü bireyin, ancak değerleriyle örtüşen bir meslek ve bu doğrultuda bir kariyer seçtiğinde mutlu, verimli ve başarılı olabileceğine inanıyor.